Železniční muzeum Jaworzyna Śląska

Bylo nebylo…

Počátky železnice se datují do roku 1770. První parní lokomotiva dosahovala rychlosti pouhých čtyř kilometrů v hodině a musela každou čtvrthodinu zastavit. Vývoj tohoto dopravního prostředku započal ve Velké Británii a lokomotivy se brzy proháněly fantazií všech malých kluků. 

Přečtěte si příběh o jednom z nich

Co říká historie

Železniční muzeum sídlí v historickém depu z roku 1907 a shromažďuje sbírky z let 1870-1970. Svou činnost zahájilo v roce 2004.

V současné době působí pod záštitou Nadace ochrany průmyslového dědictví Slezska, zabývající se záchranou cenných technických památek. Muzeum je situováno v prostoru nejstaršího železničního uzlu na území Dolního Slezska. Mezi exponáty naleznete lokomotivy, drezíny, průmyslové stroje, parní automobily a podpůrnou železniční infrastrukturu z 19. a 20. stol.

 

 

 

Co uvidíte dnes?

V Jaworzyně Śląské čekají na návštěvníky obláčky páry, hvízdání lokomotiv a další unikáty železniční techniky. Najdete zde více než sto exponátů historických vlaků a lokomotiv.

Průvodci, kteří mají vlaky doslova v krvi, vás vezmou na cestu zákoutími tohoto výjimečného místa. Se zaujetím vám poví o historii, technických detailech i kuriozitách. Muzeum pořádá pravidelné jízdy parními lokomotivami po malebných trasách Sudetského podhůří i celém Polsku. V muzeu se konají pravidelné i speciální akce – První máj, Noční prohlídky, Den dětí, Den svatého Mikuláše a další. Nadšenci železnice každý rok netrpělivě čekají na Svátek páry – největší venkovní akci věnovanou technickým památkám v Polsku!

Zážitky

Pro děti

Pokud vaše dítě miluje vlaky a na obrazovce u vás doma je pohádka o mašince Tomášovi takřka non-stop – návštěva železničního muzea je pro vás nutností. Možnost projet se vlakem s parní lokomotivou je pro děti asi tou vůbec nejzábavnější formou prohlídky muzea. Během návštěvy děti objeví známou usmívající se mašinku, hrací koutek a železniční model s pohádkovými postavami.

V nejlepším věku 55+

Doslova živé muzeum techniky při své činnosti využívá funkční historická vozidla a zařízení. Každý víkend se můžete projet historickou vlakovou soupravou, taženou mj. třeba slavnou lokomotivou Tkt-48-18 z roku 1951.

Kultura a poznání

Milovníci historie a technických památek si přijdou na své nejen v Muzeu železnice. Mohou navštívit také další objekty spravované Nadací. Patří k nim Hilbertův mlýn ve městě Dzierżoniów, který je největším dochovaným mlýnem v Polsku.

Vydejte se také do Muzea zemědělské techniky, které najdete v renesančním dvoře z 16. století v obci Piotrowice Śląskie.

Příroda a aktivně

Hned vedle Muzea se rozprostírá malebná vodní plocha někdejší štěrkovny – ideální místo pro procházku nebo piknik na čerstvém vzduchu.

kontakty
Towarowa 4, 581 40 Jaworzyna Śląska
tel. 692407401

Navštivte v okolí

Muzeum zemědělské techniky
Muzeum zemědělské techniky
Muzeum zemědělské techniky

Hrad Bagieniec
Hrad Bagieniec
Hrad Bagieniec

Původně opevněný zámek ze 13. století. V 16. století přestavěn na hrad.

Historická komora Żarów
Historická komora Żarów
Historická komora Żarów

Kostel Míru
Kostel Míru
Kostel Míru

Kostel je postavený jako hrázděná stavba na půdorysu kříže o délce 44 metrů. Nachází se zde zachovalé barokní varhany z let 1666 až 1669, které zhotovil Gottfried Klos z Brzegu.

Muzeum starodávného kupectví
Muzeum starodávného kupectví
Muzeum starodávného kupectví

Katedrála sv. Stanislava a Václava
Katedrála sv. Stanislava a Václava
Katedrála sv. Stanislava a Václava

Původní gotický kostel ze 14. století byl postaven na pokyn knížete Bolka II. Svídnického. Výstavba kostela trvala téměř 150 let a reprezentuje různé stavební slohy.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc