Zámek Nové Hrady

Bylo nebylo…

Půvabný zámek usazený v pestrobarevných zahradách jako by vypadl z pohádky. Jeho stavitel, hrabě Harbuval de Chamaré, celý život toužil najít poklad a přitom netušil, že výstavbou zámku vlastně sám poklad stvořil. V Nových Hradech ale nebylo vždy vše růžové. Ponořte se do časů děsivé krutovlády Matyáše Heina z Heinbergu a poslechněte pověst o přízraku, který děsil místní obyvatele v dobách, kdy na návrší nad vsí ještě stával středověký hrad.

Chcete vědět, jak se příběh odehrál?

Co říká historie

Ač to na první pohled nemusí tak vypadat, historie Nových Hradů se píše už dlouhá staletí. Dávno před tím, než tu vyrostl skvostný rokokový zámek, stával ve vsi starobylý hrad.

Nový hrad, který dal osadě jméno a nahradil její původní název Boží Dům, byl založen v polovině 15. století. Později byl přestavěn na renesanční sídlo knížecím rodem Trautsonů. O dlouhotrvající slávu a věhlas novohradského panství se ale výrazně zasloužil až rod Harbuval de Chamaré. Roku 1774 začala na přání a prý i podle návrhu hraběte Jeana-Antoina výstavba rokokového zámku v duchu francouzských letních sídel. Postupně byly dostavěny hospodářské budovy, dotvořeny ornamentální zahrady a následující desetiletí zámek jen vzkvétal. Dvacáté století ale přineslo změny majitelů i politických poměrů a zámek začal postupně chátrat. Naštěstí to s ním nakonec dobře dopadlo.

Co uvidíte dnes

Zámek s přízviskem české Versailles v posledních desetiletích jen září díky neutuchající péči nových majitelů. V pestré škále zajímavostí si v areálu přijde na své opravdu každý!

Po letech chátrání svitla zámku nová naděje v 90. letech minulého století, kdy jej zakoupili současní majitelé. Ti si dali za cíl tento jedinečný příklad stylově čistého rokoka zrekonstruovat a opět zpřístupnit veřejnosti. A povedlo se to na výbornou. Uvnitř zámku nalezla útočiště expozice historického nábytku, zrekonstruovaná barokní sýpka hostí v celé Evropě ojedinělé Muzeum motokol a v zámecké oranžerii se usadila Galerie anglických klobouků. Nepřeberně možností skýtá venkovní areál, kde najdete přírodní labyrint, mnoho typů okrasných a užitkových zahrad, amfiteátr, arboretum či oboru s jeleny a daňky. Pro který z jedinečných zážitků si sem přijedete vy?

Zážitky

Pro děti

Na pohádkovém zámku si budete připadat jako princové a princezny. Skotačte v pestrých zahradách, propleťte se přírodním labyrintem a nenechte si ujít muzeum motokol ani zvířátka v zámecké oboře.

Při procházce nedalekými Toulovcovými maštalemi můžete zkusit hádat, jaké skály se skrývají pod názvy Kolumbovo vejce, Kazatelna, Dudychova jeskyně, Panský stůl nebo Městské maštale.

V nejlepším věku 55+

Staňte se královnou elegance v Galerii anglických klobouků. V zámecké oranžerii na vás čeká přehlídka vybraných doplňků, bez kterých se opravdové dámy rozhodně neobejdou.

Zhlédněte největší evropskou sbírku motokol, mopedů a elektrokol. Která na vás čeká budově bývalé zámecké sýpky. Nechybí exempláře historické, ani moderní, české i zahraniční provenience.

Poznání a kultura

Vychutnejte si kousek sladké Francie na pomezí Čech a Moravy! České Versailles vás uchvátí zdobným rokokem, expozicí historického nábytku i vzkvétajícími zahradami.

Pokud máte rádi tradiční řemesla, nezapomeňte navštívit Muzeum dýmek v Proseči. Prohlédnete si atraktivní expozici mnoha druhů dýmek doplněnou o zajímavé informace o jejich výrobě a historii dýmkařského řemesla.

Příroda a aktivně

Objevte tajemné útočiště rytíře Toulovce, který se v dávných dobách skrýval mezi skalními útvary nedaleko Nových Hradů. Dnes jsou Toulovcovy maštale protkány sítí cyklistických i pěších tras, kde si dáte do těla přesně podle vašich představ.

kontakty
Nové Hrady 1, 539 45 Nové Hrady
tel. 777032520
Vzdálenost od parkoviště
100 m
  • kapacita osobní: 50, cena: 20 Kč / den
  • kapacita autobusy: 2
Služby
akce na objednávku, příležitostné koncerty, prodej cyklistických a turistických map okolí, prodej dárkových poukazů, prodej drobností a suvenýrů, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, pronájem prostor, průvodcovské služby v okolí, svatby a jiné oslavy, WC
Akceptované platby
faktura (bankovní převod), hotově české koruny, hotově euro, VISA, VISA Electron

Navštivte v okolí

Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale

Vydejte se za dobrodružstvím do pískovcových skalních měst, roklí a kaňonů, které v dávných dobách sloužily jako útočiště loupeživému rytíři Toulovci z Třemošné. Dnes je oblast rájem pro vyznavače pěší turistiky i lehce adrenalinové cyklistiky.

Toulovcova rozhledna
Toulovcova rozhledna
Toulovcova rozhledna

Dřevěná rozhledna na půli cesty mezi Jarošovem a Budislaví nabízí výhled na blízké i vzdálenější okolí. Při troše štěstí vaše oko dohlédne až na Žďárské vrchy a do Polabí či na vrcholy Železných hor a Jeseníků.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V muzeu najdete historické požární stříkačky a další techniku z produkce místní firmy Stratílek. Expozice Kabinet Militária vás provede dějinami vysokomýtské vojenské posádky a představí zbraně z období 18. až 20. století.

Historické centrum ve Vysokém Mýtě
Historické centrum ve Vysokém Mýtě
Historické centrum ve Vysokém Mýtě

Největší čtvercové náměstí v České republice vám představí historické jádro královského věnného města. Tak jako v dávných dobách i dnes střeží náměstí Přemysla Otakara II. trojice hradebních bran a věží.

Litomyšl
Litomyšl
Litomyšl

Kouzelné město s renesančním zámkem zapsaným na seznam UNESCO se pyšní řadou skvostů, které si vychutnáte při procházce zámeckým návrším a historickým centrem. Doporučujeme také návštěvu Portmonea s mytickými malbami Josefa Váchala.

Polička
Polička
Polička

Historické centrum Poličky dodnes střeží středověké hradby s devatenácti věžemi. K dominantám města patří také kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů nebo barokní radnice a bohatě zdobený mariánský sloup.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc