Zámek Moravská Třebová

Bylo nebylo…

Pod klenutím zámeckých arkád se tu a tam prožene závan kouře s příměsí síry. Za zavřenými dveřmi ve sklepení se kromě syčení a bublání ozývá záplava nesrozumitelných slov. Tajemný hlas patří neméně záhadnému doktoru Bonacinovi, který ve své laboratoři provádí roztodivné alchymistické čáry a pokusy. Zajímá vás, proč do Moravské Třebové až z daleké Itálie zavítal a zda svému pánovi přinesl štěstí či smůlu?

Chcete vědět, jak to dopadlo?

Co říká historie

Dějiny moravskotřebovského zámku se začaly psát mnohem dříve, než Ladislavu Velenovi ze Žerotína učarovala alchymie a tajuplné pokusy italského mistra Bonaciny. Začněme tedy popořádku.

Původní hrad byl součástí opevnění města už ve 13. století a temné stopy středověku jsou dodnes patrné ve sklepení s mučírnou. O poznání světlejší období přichází na konci 15. století. Díky Ladislavu Velenovi z Boskovic se původní hrad mění na renesanční zámek, který se stal průkopníkem nového stavitelského slohu v zemích na sever od Alp. Svědčí o tom i portál z roku 1492 považovaný za nejstarší dochovanou renesanční památku v českých zemích. Na počátku 17. století obohacují zámecký palác tří manýristických křídla s arkádami. A právě v té době se ve městě, kterému se jako centru humanistické vzdělanosti začalo říkat Moravské Athény, zabydlela tajuplná alchymie.

 

 

Co uvidíte dnes

Od těch dob uplynula dlouhá staletí, ale poklady Moravské Třebová uchovává zdejší renesanční perla dodnes. Přijeďte se o tajemstvích i pohádkových příbězích přesvědčit na vlastní oči.

Arkádové nádvoří vás svou otevřenou náručí zve k návštěvě zámeckých komnat. Uvnitř se projdete historií zámku od 15. do 20. století a prohlédnete si největší skvosty zdejších sbírek. Do temných dob, kdy na místě dnešního zámku ještě stával původní hrad, nahlédnete ve středověké mučírně. Tajemno vás neopustí ani v alchymistické laboratoři, kde se doktor Bonacina snažil odhalit postup výroby zlata. Za dalšími architektonickými klenoty vás zavede Cesta od renesance k baroku. Z historického centra se po ní vydáte až na Křížový vrch s poutavým výhledem na celé město. Do starověku se pak vypravíte v místním muzeu, které ukrývá mumii egyptské princezny Hereret.

 

 

Zážitky

Pro děti

Ve sklepení to tajemně šumí, syčí a bublá. Zkuste nahlédnout za dveře alchymistické laboratoře, třeba budete odměněni zrnkem zlata vyrobeného mistrem Bonacinou!

Už jste si prohlédli všechny kouty moravskotřebovského zámku? Tak hurá do Mladějova! Čeká tam na vás spousta různých strojů, aut, motorek, traktorů a další techniky i projížďka vláčkem s parní mašinkou.

V nejlepším věku 55+

Po prohlídce zámeckých expozic určitě oceníte příjemnou procházku na Křížový vrch s vzácnou barokní Kalvárií. Odměnou za výstup vám bude také překrásný výhled na celé město a krajinu Moravskotřebovska.

Podnikněte cestu kolem světa za jedno odpoledne. Jen kousek od zámku vás za vůní orientu i egyptskou princeznou Hereret zavedou expozice městského muzea.

Poznání a kultura

Poznejte největší poklady Moravské Třebové. Stejnojmenná zámecká expozice vám odhalí, jak si žili zámečtí pánové i bohatí měšťané od renesance až po 20. století.

Vydejte se Bránou času na objevnou výpravu napříč staletími. Po stavitelských skvostech města vás provede Cesta od renesance k baroku, která míří z historického centra přes zámek až na Křížový vrch.

Příroda a aktivně

Pohled na zámek z ptačí perspektivy se vám naskytne z rozhledny Pastýřka. V jejím okolí si užijete pohodovou vycházku po turistických trasách i trochu adrenalinu na nových singltrecích.

Objevujte půvabný kraj okolo Moravské Třebové! Jedinečnou přírodou vás po stopách hornické minulosti provedou Hřebečské důlní stezky.

kontakty
Zámecké nám. 1, 571 01 Moravská Třebová
tel. 461312458
Vzdálenost od parkoviště
0 m (vlastní)
  • kapacita osobní: 33 (z toho 2 bezbariérových), cena: 10 Kč / hodina
  • kapacita autobusy: 3, cena: 20 Kč / hodina
Služby
akce na objednávku, bezbariérové WC, knihovna / studovna, možnost vstupu se psy, nabídka interaktivních vzdělávacích programů, noční prohlídky, občerstvení, předvádění řemesel, příležitostné koncerty, prodej cyklistických a turistických map okolí, prodej dárkových poukazů, prodej drobností a suvenýrů, prodej odborné literatury, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, pronájem prostor, svatby a jiné oslavy, WC
Akceptované platby
hotově české koruny, Maestro, VISA

Navštivte v okolí

Cesta od renesance k baroku v Moravské Třebové
Cesta od renesance k baroku v Moravské Třebové
Cesta od renesance k baroku v Moravské Třebové

Za svěží renesancí i bohatými barokními tvary vás zavede oblíbená naučná stezka. Klikatí se z historického centra až na Křížový vrch a propojuje nejvýznamnější architektonické skvosty Moravské Třebové.

Rozhledna Pastýřka
Rozhledna Pastýřka
Rozhledna Pastýřka

Z rozhledny na vrchu Pastvisko u Moravské Třebové si prohlédnete nejen renesanční zámek a centrum města s Hřebečským masivem v pozadí, ale také Orlické hory, Králický Sněžník nebo Jeseníky.

Muzeum egyptské princezny Moravská Třebová
Muzeum egyptské princezny Moravská Třebová
Muzeum egyptské princezny Moravská Třebová

Na dosah ruky budete mít exotiku a krásy Orientu v moravskotřebovském muzeu. Expozice vás zavede mezi japonské samuraje, tibetské mnichy i do dob egyptských faraonů.

Hřebečské důlní stezky
Hřebečské důlní stezky
Hřebečské důlní stezky

Kopcovitá krajina Hřebečského hřbetu s půvabnými přírodními scenériemi ukrývá část svého opravdového bohatství v podzemí. Desítky kilometrů důlních stezek vás zavedou k portálům bývalých dolů i do průmyslového muzea s úzkokolejkou.

Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově
Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově
Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově

Do království parních lokomotiv, nákladních automobilů a mnoha různých strojů zavítáte v areálu mladějovského muzea. Zlatým hřebem návštěvy bude jízda výletním vlakem po úzkokolejce k bývalým dolům na Hřebči.

Historické centrum ve Svitavách
Historické centrum ve Svitavách
Historické centrum ve Svitavách

Jedinečnou přehlídku architektonických stylů si můžete užít, pokud zavítáte do Svitav. Jedno z nejdelších oboustranně loubených náměstí u nás vás provede historií od renesance a baroka přes klasicismus či secesi až k architektuře 20. století.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc