Zámek Litomyšl

Bylo nebylo…

Píše se polovina 16. století a z Itálie se i do Čech šíří svěží renesanční styl. To by v tom byl čert, aby se nezabydlel na panství jednoho z nejvlivnějších mužů v zemi, nejvyššího kancléře českého království, pana Vratislava z Pernštejna. Jeho snem je vystavět pro svou milovanou manželku honosný palác ve stylu italských šlechtických sídel. Tak začíná pohádkový příběh slavného litomyšlského zámku.

Zajímá vás, jak příběh pokračoval?

Co říká historie?

Kouzelný renesanční zámek, který se již přes dvě desítky let hřeje na výsluní zájmu mezi prestižními památkami UNESCO, spatřil světlo světa v druhé polovině 16. století.

Jako dar své španělské manželce Marii Manrique de Lara nechal zámek vystavět Vratislav II. z Pernštejna. Italští mistři, Giovanni Battista Aostalli a Ulrico Aostalli, se v roce 1568 pustili do díla a unikátně přenesli architekturu jihoevropských paláců do českého prostředí. Plášť zámku nechali vyzdobit několika tisíci sgrafitových psaníček. Říká se, že žádná dvě z nich nejsou stejná. V roce 1797 otevřeli tehdejší majitelé, Valdštejn-Vartenberkové, půvabné rodinné divadlo, které dodnes patří ke skvostům litomyšlského zámku. Takřka na přelomu milénia, v roce 1999, byl zámek díky své jedinečné architektuře a sgrafitové výzdobě zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

 

Co uvidíte dnes?

V zámeckém areálu poznáte život šlechty v průběhu staletí i příběhy známých osobností. Vybraná architektura, výtvarné umění i hudba vám budou dělat společnost na každém kroku.

Čekají vás zážitky jako z pohádky. Nechte ožít fantazii na prknech zámeckého divadélka, které patří k pouhým pěti dochovaným v celé Evropě. Nahlédněte i do soukromých zámeckých pokojů a reprezentačních sálů. Možná zdálky zaslechnete melodie, které tu pro potěchu zdejší šlechty hrával malý Bedřich Smetana. Atmosféra jeho dětství na vás dýchne v sousedním zámeckém pivovaru, kde se slavný hudební skladatel narodil. Za dalšími osobnostmi sestoupíte do nejstarších prostor litomyšlského zámku. V tajemném sklepení vám bude dělat společnost největší sbírka soch Olbrama Zoubka i známé voskové Srdce pro Václava Havla, připomínka prvního československého polistopadového prezidenta.

3D model Zámku Litomyšl

3D model zámku

Zážitky

Pro děti

Podaří se vám spočítat všechna sgrafitová psaníčka na stěnách litomyšlského zámku? Najdete na nich šaška, netopýra nebo třeba klíč k pokladu?

Projděte se hravým bludištěm zámecké historie, zavítejte do školy rytířů a dvorních dam nebo vyrazte na návštěvu k litomyšlským osobnostem. Dětský program Litomyšlení slibuje zábavu malým i velkým!

Objevte nejhezčí výhled na pohádkový zámek. Stačí vystoupat na Andělskou vyhlídku mezi věžemi kostela Nalezení sv. Kříže.

V nejlepším věku 55+

Užijte si malý kousek Itálie v srdci Evropy. Vzdušný palác ve stylu jižanských sídel vás přenese do slunného Středozemí a svou krásou pohladí po duši.

Víte, že Pražské Jezulátko nejspíš nějaký čas strávilo v Litomyšli? Do Čech ho přivezla Marie Manrique de Lara, pro kterou byl vystavěn zdejší zámek. Jak vypadá tato zázračná soška uvidíte v muzeu či piaristickém chrámu.

Litomyšlské lázně ducha obnoví vaše duševní síly a přinesou dobrou náladu. Léčit vás nebudou termální prameny, ale jedinečné památky, oblíbené kulturní akce a samozřejmě i dobré jídlo a pití.

Poznání a kultura

Nechte na sebe zapůsobit genius loci a zavítejte do zámeckého sklepení, kde vás čeká jedinečná sbírka soch Olbrama Zoubka.

S příběhem skladatele Bedřicha Smetany se seznámíte v jeho rodném bytě v zámeckém pivovaru. Magnetem pro příznivce klasické hudby je festival Smetanova Litomyšl, který rozezní zámecké nádvoří vždy v červnu a červenci.

Jen kousek od zámku na vaši návštěvu čeká tajemné Portmoneum, jehož stěny se jen hemží skřety, duchy, ďábly a dalšími bytostmi z magického světa Josefa Váchala.

Příroda a aktivně

Za malebnou přírodou vyrazte do Nedošínského háje. Původně vznikl jako panská obora, později o něm psal Alois Jirásek a dnes ho můžete využít k aktivnímu odpočinku městu na dosah.  

Rájem pro pěší a cyklisty jsou také nedaleké Toulovcovy maštale s pískovcovými skalními městy, kaňony a roklemi i trojicí rozhleden. Od června do září vás k nim přiblíží cyklobusy.

kontakty
Jiráskova 93, 570 01 Litomyšl
tel. 461615067
Vzdálenost od parkoviště
0 m (vlastní)
  • kapacita osobní: 20, zdarma
  • kapacita autobusy: 3, zdarma
Služby
akce na objednávku, noční prohlídky, prodej cyklistických a turistických map okolí, prodej drobností a suvenýrů, pronájem prostor, rezervace ubytování v okolí, směnárna, svatby a jiné oslavy, WC
Akceptované platby
hotově české koruny, VISA

Navštivte v okolí

Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Andělsky krásný pohled na zámecké návrší i centrum města se vám naskytne z vyhlídky kostela Nalezení sv. Kříže. Interiér chrámu obohacují soudobé výtvarné prvky a expozice sakrálního umění Andělé na návrší.

Regionální muzeum v Litomyšli
Regionální muzeum v Litomyšli
Regionální muzeum v Litomyšli

Klíčem k poznání bohatých dějin Litomyšle vám budou expozice regionálního muzea. Můžete se těšit na zámecké návrší v proměnách staletí, příběhy slavných osobností nebo interaktivní dětský program.

Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli
Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli
Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Fantaskní svět se probouzí uvnitř vcelku nenápadného domku nedaleko centra Litomyšle. Rozmanitým motivům z křesťanství, orientálních nauk i skřetům, ďáblům a duchům vdechl život svérázný umělec Josef Váchal.

Zámek Nové Hrady
Zámek Nové Hrady
Zámek Nové Hrady

Pohádkový rokokový zámek obklopený rozkvetlými zahradami, šumným parkem a oborou s jeleny a daňky si vysloužil přízvisko české Versailles. Pro pány je připraveno také Muzeum motokol, dámy mohou načerpat inspiraci v Galerii anglických klobouků.

Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale

Vydejte se za dobrodružstvím do pískovcových skalních měst, roklí a kaňonů, které v dávných dobách sloužily jako útočiště loupeživému rytíři Toulovci z Třemošné. Dnes je oblast rájem pro vyznavače pěší turistiky i lehce adrenalinové cyklistiky.

Svitavy
Svitavy
Svitavy

Město poblíž samotné hranice Čech a Moravy rozkvetlo během své staleté historie do nebývalé krásy. Přesvědčíte se o tom při návštěvě centra města s malebným loubenným náměstím a muzei. Oblíbeným cílem jsou i sportovně-relaxační areály na okraji Svitav.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc