Vojenské muzeum Witoszów Dolny

Bylo nebylo…

První polovina 20. století byla obdobím dvou největších ozbrojených střetnutí v historii. Tyto konflikty odstartovaly doposud nevídaný rozvoj vojenské techniky, přístrojů a vybavení. Tanky, letadla nebo samopaly – to jsou jen některé z příkladů. Ve vojenském muzeu si prohlédnete třeba zachovalý exemplář tanku T-72, přezdívaného roztomile „Gabryś“. Jaké mohly být okolnosti vzniku slavného tanku? O tom vypráví náš příběh.

Chcete si jej přečíst?

Co říká historie

Vojenské technické muzeum vzniklo v roce 1999 ve vesnici Witoszów Dolny z iniciativy soukromého sběratele a stalo se první institucí tohoto typu v celém Polsku.

Je výsledkem těžké práce mnoha osob a intenzivního mnohaletého úsilí vizionáře a milovníka militárií ze Świdnice. Muzeum jako jediná podobná instituce funguje pod záštitou ministerstva kultury a národního dědictví a ministerstva národní obrany. Jen kousek od Świdnice se muzeum neocitlo náhodou. Vždyť právě tam byla až do roku 1991 umístěna nejpočetnější skupina sovětských vojsk v Polsku. Zeptejte se pana majitele na toto období. Jistě si vzpomene na nejednu zajímavost, kterou by Vám mohl vyprávět.

Co uvidíte dnes?

Vezměte do ruky pušku, nasaďte si helmu, vlezte si do věže tanku nebo do kabiny stíhačky. Prohlédněte si unikátní exponáty vojenské historie a poslechněte si vyprávění znalců z oblasti vojenské techniky.

Ve stále se rozrůstající muzejní sbírce najdete více než dva tisíce exponátů. Obdivovat můžete třeba tank T-72, letadla MiG 21, Su 22 nebo Iskra či samohybné dělo Gvozdika. Expozici doplňují soukromé sbírky krátkých i dlouhých palných zbraní, protipancéřových zbraní, lehké i obrněné transportéry, více než dvacet děl a také radiolokační stanice, raketomety, automobily a motocykly.

Zážitky

Pro děti

Skoro v každém klukovi se skrývá malý voják, kterému se při pohledu na tank nebo stíhačku rozbuší srdce. Děti si v muzeu mohou splnit své sny – usednout za knipl stíhačky, nasadit si helmu, obléct neprůstřelnou vestu, popadnout pušku nebo se postavit na věž tanku.

V nejlepším věku 55+

Nic si nenalhávejme – i v každém velkém klukovi dřímá malý voják. Přiznejte se, pánové, že také otáčíte hlavami, když vidíte tank nebo vojenské letadlo. Rozpalte v sobě znovu oheň dětského nadšení a zvídavosti.

Kultura a poznání

Máte rádi vojenskou historii? Poslechněte si skutečné odborníky a nadšence, kteří umí fascinujícím způsobem vyprávět o smutných dějinách válek a ozbrojených konfliktů. Návštěva muzea vám určiět přinese spoustu nových informací a zážitků.

Příroda a aktivně

Okolí Świdnice může návštěvníkům nabídnout celou řadu zajímavých míst. Potěší vášnivé turisty, ať už se vydají na výlet pěšky nebo šlápnou do pedálů. Złoty las na jihu, který vás zavede až k přehradě v Lubachově nebo přírodní rezervace „Jezírko Daisy“ na západě představují jen ukázku z mnoha možností.

kontakty
Polna Droga, 581 00 Świdnica

Navštivte v okolí

Muzeum starodávného kupectví
Muzeum starodávného kupectví
Muzeum starodávného kupectví

Katedrála sv. Stanislava a Václava
Katedrála sv. Stanislava a Václava
Katedrála sv. Stanislava a Václava

Původní gotický kostel ze 14. století byl postaven na pokyn knížete Bolka II. Svídnického. Výstavba kostela trvala téměř 150 let a reprezentuje různé stavební slohy.

Muzeum zbraní a vojenské techniky
Muzeum zbraní a vojenské techniky
Muzeum zbraní a vojenské techniky

Kostel Míru
Kostel Míru
Kostel Míru

Kostel je postavený jako hrázděná stavba na půdorysu kříže o délce 44 metrů. Nachází se zde zachovalé barokní varhany z let 1666 až 1669, které zhotovil Gottfried Klos z Brzegu.

Zámek Makowice
Zámek Makowice
Zámek Makowice

Zámek Krzyżowa
Zámek Krzyżowa
Zámek Krzyżowa

Postavený na místě původního statku z 16. st., který byl za třicetileté války zničen. Zámek postavil Sigismund von Zedlitz und Lepie v r. 1720. Po r. 1945 začal chátrat. Díky nadaci pro Polsko - německou...

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc