logo cz pl eu

O mašince, kterou znají všechny děti

Těžko ve světě pohledáte mužského, který by jako kluk alespoň na chvíli nechtěl být mašinfírou. A těžko najdete kluka, který by večer co večer s napětím v očích nežadonil: „Tati, vyprávěj mi něco… třeba o mašinkách…“. Pokud máte také rádi vláčky a vlaky, určitě si nenechte ujít návštěvu železničního muzea ve městě Jaworzyna Śląska. Chcete-li se navíc alespoň na chvíli vrátit do dětských let, nechte si vyprávět příběh o Tomášovi, nejslavnější mašince všech dob.

Před mnoha lety stál kdesi v Anglii domek, v tom domku dětský pokoj, v něm postel a na ní Kryštof. Malý kluk, který měl zrovna spalničky – malé otravné pupínky po celém těle, které dovedou pěkně potrápit. Ty pupínky pálí a svědí a vy chcete jen jedno: poškrábat si je, nejlépe všechny najednou. Jenže to se právě nesmí.

Do pokoje přišel tatínek: „Ukaž, Kryštůfku, dám ti na to pudr.” Kryštofův tatínek byl velmi laskavý. Vyhrnul mu pyžamko a nasypal pudr na pupínky na břiše a potom i na zádech. „Tati, to strašně svědí!” Tatínek viděl, že Kryštofovi opravdu není dobře. „Tak víš, co? Budu ti něco vyprávět!”

„Když jsem byl jen o něco větší než ty, žil jsem s rodiči nedaleko vlakového tunelu.“
„Jak byl velký?”, ptal se Kryštof. „Obrovský! Vždyť se do něj vešel celý vlak! A dlouhý byl skoro tři kilometry. Chodil jsem tam s kamarády. Čekali jsme, až z tunelu vyjede vlak a zahouká. Potom jsme počítali, kolik má vagónů. To byla nejlepší zábava na světě!”

Malý Kryštof konečně chvilku nemyslel na to strašné svědění. „Tati, vyprávěj mi ještě něco.” Tatínek se na něj podíval přes své brýle a usmál se. „Dobře. Tak tedy: Byla jednou jedna lokomotiva a ta se jmenovala… Tomáš.” Tatínek vyprávěl ten večer a ještě mnoho dalších. Kryštof se uzdravil, ale příběhy o mašince Tomášovi, která má vždycky dobrou náladu, rozum v hrsti a taky pár dobrých kamarádů, ty chtěl poslouchat dál.

Tatínek, pan Wilbert Awdry, mu je vyprávěl a taky si je zapisoval. Netrvalo dlouho a vyšla první knížka o mašinkách, které dnes zná snad opravdu každý. Nakonec jich pan Awdry napsal celkem dvacet šest a vznikl podle nich animovaný seriál. I tohle všechno se může stát, když malý kluk řekne: „Tati, vyprávěj mi něco.”

 

Jestli světem vaší fantazie jezdí vláčky, přijeďte za nimi do města Jaworzyna Śląska. Ve zdejším železničním muzeu na vás čeká čtyřicet parních lokomotiv polské, německé, anglické i americké výroby. Prohlédnete si také lokomotivy dieselové a elektrické, vagóny, železniční jeřáby či sněhový pluh. Historickélokomotivy vás o vybraných víkendech vezmou na projížďku malebnou přírodou Dolního Slezska. Nebo raději přijedete na tradiční mezinárodní přehlídku historických lokomotiv zvanou Festival páry? To už necháme na vás.

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc