Muzeum českého karosářství Vysoké Mýto

Bylo nebylo…

Dávno, dávno tomu již, kdy Pražská, Litomyšlská a Choceňská brána střežily jako oko v hlavě vstup do města Přemysla Otakara II. Po největším čtvercovém náměstí v Čechách se počátkem 20. století prohání bryčky a kočáry z dílny zdejšího mistra Josefa Sodomky. Nová doba si ale žádá nové nápady, a tak jeho syn, Josef Sodomka mladší, přichází s myšlenkou výroby karosérií pro automobily. Nejprve ale musel přesvědčit otce, že je to ta správná cesta.

Pustili se Sodomkovi do výroby automobilů?

Co říká historie

Někdejší královské věnné město Vysoké Mýto zamířilo na úsvitu nové doby do světa motorů. Na klikatou cestou od kočárů k automobilovým karoseriím ho nasměřoval designér Josef Sodomka.

Mladý Sodomka od dětství se zájmem sledoval práci svého otce v jeho kolařské a kočárnické dílně. Když povyrostl, vydal se na studia a o pár let později si přivezl zpět nové zkušenosti a vize. Firma se tak postupně přeorientovala na výrobu automobilových karosérií a koncem roku 1925 vyjel z dílny první vůz na podvozku Praga Mignon. Brzy se důležitou součástí produkce firmy staly luxusní limuzíny, které našly své majitele v osobnostech jako Jan Werich, Jan Antonín Baťa nebo Hana Benešová. Zlatou éru 30. let utnula válka a po roce 1948 se Sodomkova firma stala součástí národního podniku Karosa. Možná i vy jste jezdili na školní výlety autobusem vyrobeným ve Vysokém Mýtě.

Co uvidíte dnes

Zašlou slávu Sodomkovy prvorepublikové karosárny se podařilo vzkřísit roku 2014, kdy bylo v budově bývalé vysokomýtské radnice slavnostně otevřeno Muzeum českého karosářství.

Poutavá expozice vás provede procesem výroby automobilové karosérie od prvních nákresů až po finální nablýskání laku. Seznámíte se s historií významných českých karosářských firem, jejichž zručnost a um se zrcadlí v lesku elegantních automobilů ve stálé expozice i během sezónních výstav. Vaší pozornosti by neměly uniknout zejména vozy, které spatřily světlo světa právě ve Vysokém Mýtě. Patří k nim Tatra 57 B, luxusní kabriolet Aero 50 Dynamik nebo vládní speciál Škoda VOS. Zatoužíte-li nasát atmosféru 30. let minulého století se vším všudy, naplánujte si návštěvu na počátek června. Tou dobou největší čtvercové náměstí v České republice ožívá festivalem Sodomkovo Vysoké Mýto.

Zážitky

Pro děti

Vezměte své malé závodníky na výlet do světa motorů! Interaktivní expozice v muzeu je provede výrobou auta od prvního návrhu po hotový vůz. Ti odvážnější se pak mohou svést motokárou na vysokomýtském autodromu.

Od rychlých kol a vůně benzínu se vydejte zpět do pohádky. Nedaleký zámek v Nových Hradech vás přivítá kouzelnými zahradami, přírodním labyrintem či oborou s daňky a jeleny.

V nejlepším věku 55+

Seznamte se s elegantními vozy designéra Josefa Sodomky, ve kterých se v minulém století proháněly filmové hvězdy i známí podnikatelé či politici.

Nemusí vám za patami hořet, aby vám přišla vhod návštěva sousedního regionálního muzea. Čeká vás přehlídka historických stříkaček, od ručních přes koňské až k motorovým.

Poznání a kultura

Objevujte město krále železného a zlatého, Přemysla Otakara II. Z výšky hradebních věží budete mít Vysoké Mýto jako na dlani. S pestrou historií města vás seznámí regionální muzeum.

Historické automobily, koncerty, výstavy – to vše ve stylu 30. let 20. století. Vydejte se do Vysokého Mýta začátkem června a zažijte oblíbený festival Sodomkovo Vysoké Mýto.

Poznejte místa, kudy kráčela historie. Vraclav nabízí barokní areál s kostelem sv. Mikuláše, bývalými lázněmi a poustevnou. Jen pár metrů odtud najdete hradiště, kde nechal kníže Svatopluk počátkem 12. století vyvraždit rod Vršovců.

Příroda a aktivně

Královské věnné město můžete prozkoumat také na koloběžce. Vypůjčte si ji v informačním centru a projeďte se kolem bran a věží nebo po největším čtvercovém náměstí u nás.

Ať se kola točí! Vyměníte-li přehlídku automobilů raději za pedály horského kola, vyrazte z centra Vysokého Mýta na nedaleké traily na Vinicích a okolní cyklotrasy.

kontakty
náměstí Přemysla Otakara II. 96, 566 01 Vysoké Mýto
tel. 601362349
Vzdálenost od parkoviště
200 m
  • kapacita osobní: 40 (z toho 40 bezbariérových), cena: 5 Kč / hodina
Služby
akce na objednávku, bezbariérové WC, bezplatné WiFi, dětský koutek, počítač s připojením na internet, příležitostné koncerty, prodej cyklistických a turistických map okolí, prodej dárkových poukazů, prodej drobností a suvenýrů, prodej odborné literatury, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, pronájem prostor, šatna, svatby a jiné oslavy
Akceptované platby
EuroCard / MasterCard, hotově české koruny, Unišek (Chèque Déjeuner), VISA

Navštivte v okolí

Historické centrum ve Vysokém Mýtě
Historické centrum ve Vysokém Mýtě
Historické centrum ve Vysokém Mýtě

Největší čtvercové náměstí v České republice vám představí historické jádro královského věnného města. Tak jako v dávných dobách i dnes střeží náměstí Přemysla Otakara II. trojice hradebních bran a věží.

Barokní areál Vraclav
Barokní areál Vraclav
Barokní areál Vraclav

Projděte se poutním areálem poblíž zaniklého sídla rodu Vršovců. Pyšní se kostelem sv. Mikuláše s expozicí vzácných barokních soch, poustevnou a budovou bývalých lázní využívanou pro tematické výstavy.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V muzeu najdete historické požární stříkačky a další techniku z produkce místní firmy Stratílek. Expozice Kabinet Militária vás provede dějinami vysokomýtské vojenské posádky a představí zbraně z období 18. až 20. století.

Zámek Nové Hrady
Zámek Nové Hrady
Zámek Nové Hrady

Pohádkový rokokový zámek obklopený rozkvetlými zahradami, šumným parkem a oborou s jeleny a daňky si vysloužil přízvisko české Versailles. Pro pány je připraveno také Muzeum motokol, dámy mohou načerpat inspiraci v Galerii anglických klobouků.

Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale

Vydejte se za dobrodružstvím do pískovcových skalních měst, roklí a kaňonů, které v dávných dobách sloužily jako útočiště loupeživému rytíři Toulovci z Třemošné. Dnes je oblast rájem pro vyznavače pěší turistiky i lehce adrenalinové cyklistiky.

Litomyšl
Litomyšl
Litomyšl

Kouzelné město s renesančním zámkem zapsaným na seznam UNESCO se pyšní řadou skvostů, které si vychutnáte při procházce zámeckým návrším a historickým centrem. Doporučujeme také návštěvu Portmonea s mytickými malbami Josefa Váchala.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc