Městské hradby v Poličce

Bylo nebylo...

„Královské věnné město nedaleko hranice mezi Čechami a Moravou, to si zaslouží královskou ochranu,“ pravil rozhodně panovník Karel IV. V Poličce tak ve 14. století začíná čilý stavitelský ruch a původní dřevěnou palisádu postupně nahrazuje mohutné kamenné opevnění. „Tyto hradby nikdo nedobude,” holedbají se jejich stavitelé. A přece město padne za oběť vojskům krále Zikmunda. Ne však silou zbraně, ale pomstychtivou lstí proradného Hereše.

Zajímá vás, jak se příběh odehrál?

Co říká historie

Dva významní čeští panovníci otiskli svou stopu do historie královského věnného města. Přemysl Otakar II. i Karel IV. nasměrovali vývoj města do podoby, kterou známe dnes.

Přemysl Otakar II. udělil Poličce roku 1265 městská privilegia, aby posílil svůj vliv v odlehlém koutu země. Za Karla IV. pak byly vystavěny mohutné kamenné hradby, které odolaly útokům nepřátel i zubu času. Přesto Polička v roce 1421 neunikla vpádu vojsk Zikmunda Lucemburského. Po válkách a pohromách přišel v 18. století zlatý věk zdejšího měšťanstva. V tomto období vznikla výstavní radnice a další barokní památky v centru města. O století později to vypadalo, že hradby budou muset ustoupit nové výstavbě. Roku 1845 však většinu domů v Poličce srovnal se zemí velký požár, což zbrzdilo rozvoj města a pomohlo zachovat jedno z nejrozsáhlejších městských opevnění ve střední Evropě.

Co uvidíte dnes

Středověké hradby i v současnosti střeží největší klenoty starobylého města – barokní radnici, honosný morový sloup i rodnou světničku jednoho z nejznámějších českých skladatelů.

Vydáte-li se do Poličky, rozhodně nevynechejte procházku po ochozu gotických hradeb. Prohlédnete si panorama města ze stejného úhlu jako jeho středověcí obránci. Mohutné opevnění v délce 1220 metrů zpevněné devatenácti věžemi je opravdovým unikátem. V městském muzea nahlédnete do dějin Poličky, okouzlí vás krása horáckého skla a seznámíte se s příběhem Bohuslava Martinů. Pokud vás neodradí téměř dvě stovky schodů, rozhodně se s průvodci z muzea vydejte i do věže nedalekého kostela sv. Jakuba, která nenabízí jen krásný výhled na město. Najdete tam totiž i rodnou světničku českého hudebního velikána a zjistíte, jak se žilo rodině Martinů ve výšce 36 metrů nad zemí.

Zážitky

Pro děti

Projděte se jako středověcí rytíři po ochozech mohutných hradeb a zažijte, jaké je to dobrodružství střežit starobylé město před útoky nepřátel.

Zkuste si postavit město, vzít do ruky meč nebo vystřelit z pušky ostrostřelce! Stačí navštívit interaktivní expozice pro děti v poličském muzeu.

V nejlepším věku 55+

Chcete si užít pohled na jedinečné poličské hradby z netradičního úhlu? Nasedněte do loďky a vydejte se na projížďku po hladině Synského rybníka.

Polička nenabízí jen gotické hradby. Zdobné baroko vás překvapí při procházce historickým centrem s půvabnou radnicí i honosným morovým sloupem a kašnami.

Poznání a kultura

Za ikonickými melodiemi a příběhem Bohuslava Martinů se vydejte do skladatelovy rodné světničky ve věži kostela sv. Jakuba i do speciální expozice městského muzea.

Polička žije hudbou i v současnosti. Patříte-li mezi příznivce klasické hudby, zavítejte na některý z koncertů Martinů festu, pro fanoušky dalších žánrů je tu Polička Jazz nebo Poličské Rockoupání.

Příroda a aktivně

Do prvních kopců Žďárských vrchů je to z Poličky jen kousek. Šlápněte do pedálů a vydejte se třeba do Telecího s tradiční lidovou architekturou, starobylou Lukásovou lípou a nádhernými výhledy z nedalekého Luckého vrchu.

Po značených cyklotrasách se můžete vydat i k rozhledně Terezka nad Prosečí nebo ještě dál do skal Toulovcových maštalí. Od června do září si můžete zkrátit cestu a využít služeb cyklobusů.

kontakty

Navštivte v okolí

Městské muzeum a galerie Poličce
Městské muzeum a galerie Poličce
Městské muzeum a galerie Poličce

Muzeum nesoucí jméno nejslavnějšího poličského rodáka vás nechá nahlédnout nejen do osudů a tvorby Bohuslava Martinů. Interaktivní expozice pro celou rodinu vás provedou historií města a okouzlí vás také křehká krása horáckého skla.

Rodná světnička Bohuslava Martinů
Rodná světnička Bohuslava Martinů
Rodná světnička Bohuslava Martinů

Malá místnost vysoko ve věži kostela sv. Jakuba byla svědkem zrodu hudebního genia. Vystoupejte na vrchol věže, podívejte se na město z ptačí perspektivy a poznejte místo, kde Martinů prožil své dětství.

Žďárské vrchy
Žďárské vrchy
Žďárské vrchy

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy nedaleko Poličky nabízí jedinečné scenérie, nespočet přírodních krás i trasy pro pěší turistiku, cyklistiku či běžecké lyžování.

Rozhledna Terezka
Rozhledna Terezka
Rozhledna Terezka

Nejvyšší z trojlístku rozhleden v oblasti Toulovcových maštalí se tyčí nad Pasekami u Proseče. Jménem připomíná spisovatelku Terézu Novákovou, která se okolní krajinou nechala inspirovat ve své tvorbě.

Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale

Vydejte se za dobrodružstvím do pískovcových skalních měst, roklí a kaňonů, které v dávných dobách sloužily jako útočiště loupeživému rytíři Toulovci z Třemošné. Dnes je oblast rájem pro vyznavače pěší turistiky i lehce adrenalinové cyklistiky.

Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl

Malý kousek Itálie jako by se vtisknul do architektury litomyšlského renesančního skvostu. Zámek, který vás okouzlí tisíci sgrafitových psaníček na fasádě i jedinečným klasicistním divadélkem, je od roku 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc