Městské hradby ve Świebodzicích

Bylo nebylo...

První zmínka o mohutných hradbách, obklopujících Świebodzice, pochází ze 14. století. Město díky nim nejednou odrazilo nepřátelské nájezdy a to i když měl nepřítel významnou početní převahu. Mezi lidmi koluje také legenda, že hradby přispěly k vystavění nedalekého zámku Książ.

Chcete vědět jak?

Co říká historie

Historie Świebodzic trvá již více než 750 let a překypuje spoustou vzrušujících událostí. Největší chloubou města jsou zcela jistě jeho středověké hradby.

Nejstarší dochované úseky pocházejí z 15. století. Postupně se rozšiřovaly a koncem 18. stol. zahrnovaly deset bašt, tři brány a opevnění zdejšího zámku. Hradby se ukázaly být velice účinné, třeba v roce 1427, kdy Świebodzice odrazily útok husitů. Ne vždy se jim však podařilo město ochránit.

 

 

Co uvidíte dnes

Středověké hradby v samotném centru města představují zajímavé spojení historie a současnosti. Do dnešních dnů se i přes války a požáry hradby dochovaly z více než tří čtvrtin.

Jde o jeden z nejlépe zachovaných systémů městských opevnění v Polsku. Sedněte si na chvíli ve stínu zdí a nechte se prostoupit stále přítomnou atmosférou středověku. Poloha města z něj dělá ideální základnu pro pěší i cyklistické výlety. Ale než začnete zkoumat okolí, navštivte zdejší zajímavé památky: trosky kaple sv. Anny, Palác Seidlů, Palác Vdov, Kostel Petra a Pavla nebo klasicistní radnici – jednu z nejkrásnějších v Dolním Slezsku.

 

Zážitky

Pro děti

Přijeďte na návštěvu v době Čokoládového festivalu, který se obvykle koná kolem Dne dětí. Datum není rozhodně voleno náhodně, protože se zde nejlépe baví právě nejmladší. Vládne bezstarostné veselí a hosté popíjejí čokoládu, která stéká z fontán do stovek připravených pohárků.

V nejlepším věku 55+

I když jsou Świebodzice malé, mohou se pochlubit vlastním letištěm, které každoročně láká milovníky letectví a vojenství na velký letecký piknik. Vidět a zažít se toho tady můžete opravdu hodně – vrtulníky, dvojplošníky, kluzáky i seskoky padákem.

Kultura a poznání

Bohaté dějiny Świebodzic představují pro milovníky historie skutečnou lahůdku. Na jih od města se projdete přírodním parkem, který ukrývá trosky hradu Cisy, hradu Stary Książ a především dolnoslezskou perlu – zámek Książ.

Nechte se okouzlit jedním z nejznámějších poslkých zámků. Zámek Książ vás osloví nejen překrásnou architekturou, ale také nezvyklým životním příběhem kněžny Daisy a dosud nevysvětlenými záhadami z dob 2. světové války. 

Příroda a aktivně

Pýchou dnešních Świebodzic je moderní sportovní a rekreační zázemí s aquaparkem v čele. Po rekonstrukci v roce 2017 patří k nejmodernějším a nejlépe vybaveným v regionu. Má mimo jiné 60-metrovou skluzavku, vodní trysky, saunu a vířivou vanu.

kontakty
Piłsudskiego 19A, 581 60 Świebodzice

Navštivte v okolí

Přírodní park Książ
Přírodní park Książ
Přírodní park Książ

Chráněná oblast v Dolnoslezském vojvodství. V krajinném parku jsou dvě přírodní rezervace.

Železniční muzeum ve Slezsku
Železniční muzeum ve Slezsku
Železniční muzeum ve Slezsku

Muzeum zbraní a vojenské techniky
Muzeum zbraní a vojenské techniky
Muzeum zbraní a vojenské techniky

Muzeum zemědělské techniky
Muzeum zemědělské techniky
Muzeum zemědělské techniky

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc