Kostel Míru ve Świdnici

Bylo nebylo...

Za časů vlády knížete Bolka – dlouho před vybudováním kostela Míru – se Świdnica stala jedním z největších a nejbohatších měst v Dolním Slezsku. Proslavila se po celé Evropě výborným pivem. Tajemství se skrývalo v křišťálově čisté vodě čerpané ze zdejších hlubokých studní. Do varny vodu přinášely mladé dívky – tedy alespoň do doby, než začaly za nevysvětlitelných okolností jedna po druhé mizet.

Chcete vědět, co se s nimi stalo?

Co říká historie

Přesuňme se o pár století vpřed, do bouřlivého období reformace a protireformace, jemuž dnes vděčíme za jednu z nejcennějších památek v Dolním Slezsku.

V souladu s ustanoveními Vestfálského míru dostali protestanští obyvatelé Świdnice povolení k vybudování vlastního kostela. Souhlas byl podmíněn přísnými omezeními, které měly uskutečnění záměru co nejvíce zkomplikovat. Ke stavbě nesměly být použity odolné materiály, jen dřevo, sláma, písek a hlína. Kostel musel být postaven mimo městské hradby a jeho stavba musela být ukončena v průběhu dvanácti měsíců. Katoličtí panovníci nicméně podcenili schopnosti a odhodlání stavitelů. Ti totiž přes veškeré překážky a příkoří dokázali vybudovat úžasný chrám.

Co uvidíte dnes?

Kostel Míru představuje fenomén světového významu. Měl se rychle obrátit v prach, stojí však dodnes a již 360 let udivuje svou konstrukcí a fascinující výzdobou.

Roku 2001 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Přijeďte a pociťte sami barokní přepych tohoto chrámu. Můžeme vás ubezpečit, že po překročení prahu kostela budete skutečně ohromeni. Jeho interiér představuje zářný příklad barokního umění. Empory, sochy, obrazy a ozdobné prvky jsou fascinující, překvapí vás detaily a preciznost jejich provedení. V roce 2017 se kostel Míru spolu s hřbitovem a přilehlými budovami dostal na Národní seznam památek, mezi nejvýznamnější historické objekty v Polsku.

 

Zážitky

Pro děti

Jestlipak víte, kolik andělíčků krášlí interiér Świdnického kostela Míru? Ne? My také ne. Neví to nikdo. Ti nejvytrvalejší počtáři se vzdali někde u čísla tisíc. Možná to budete právě vy, kdo je spočítá všechny.

V nejlepším věku 55+

Świdnica nenabízí návštěvníkům jen sakrální památky. Máte-li rádi zajímavé výhledy, vystoupejte na věž radnice s vyhlídkovým ochozem, vzdálenou od Kostela míru pouhých 750 metrů.

Každou první neděli v měsíci je Świdnica centrem sběratelů starožitnosti. Tehdy hlavní náměstí pulzuje životem a mění se v jeden velký jarmark. Koná se totiž pravidelná Burza starožitností, numismatiky a kuriozit.

Kultura a poznání

Návštěva kostela Míru nasytí nejen vaše oči. Představuje také opravdový svátek pro milovníky hudby, které sem každoročně přitahuje Mezinárodní Bachův festival. Jak funguje místní jedinečná akustika a jak mocně zní mohutné varhany nelze vypovědět, o tom se musíte přesvědčit sami.

Milovníky historie zveme do unikátního Muzea dávného kupectví. Čekají tu na ně expozice představující středověké krámy, lékárnu nebo koloniál. Nelze nezmínit jedinečný obří historický model města.

Příroda a aktivně

Świdnici osvěžují četné parky s čerstvě revitalizovaným Centrálním parkem v čele. Můžete zde relaxovat po prohlídce města. Pokud dáváte přednost vodním radovánkám, využijte služeb půjčovny vybavení pro vodní sporty u přehrady Zalew Witoszówka

kontakty
pl. Pokoju 6, 58-100 Świdnica
tel. 748522814

Navštivte v okolí

Muzeum starodávného kupectví
Muzeum starodávného kupectví
Muzeum starodávného kupectví

Katedrála sv. Stanislava a Václava
Katedrála sv. Stanislava a Václava
Katedrála sv. Stanislava a Václava

Původní gotický kostel ze 14. století byl postaven na pokyn knížete Bolka II. Svídnického. Výstavba kostela trvala téměř 150 let a reprezentuje různé stavební slohy.

Muzeum zbraní a vojenské techniky
Muzeum zbraní a vojenské techniky
Muzeum zbraní a vojenské techniky

Hrad Bagieniec
Hrad Bagieniec
Hrad Bagieniec

Původně opevněný zámek ze 13. století. V 16. století přestavěn na hrad.

Zámek Makowice
Zámek Makowice
Zámek Makowice

Zámek Krzyżowa
Zámek Krzyżowa
Zámek Krzyżowa

Postavený na místě původního statku z 16. st., který byl za třicetileté války zničen. Zámek postavil Sigismund von Zedlitz und Lepie v r. 1720. Po r. 1945 začal chátrat. Díky nadaci pro Polsko - německou...

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc