Kostel Míru v Jaworu

Bylo nebylo...

Přesuňme se v čase na začátek 10. století, do období vlády Měška I., kdy se polský stát teprve formoval. V místě, kde se dnes rozprostírá Jawor, vznikla v té době nevelká pohanská osada, která později přerodila v hrdou metropoli Svídnicko-javorského knížectví. Podle legendy uctívali obyvatelé této osady tajemnou bohyni.

Přečtěte si tajuplný příběh o bohyni Jawaře.

Co říká historie

Historii Jaworu utvářely především dva významné činitele – vláda piastovských knížat a období soupeření reformačního hnutí s protireformátory.

V prvním případě můžeme směle hovořit o bouřlivém rozkvětu města, zatímco třicetiletá válka přinesla spoušť a úpadek, ze kterých se Jawor vzpamatovávalo mnoho let. Toto období připomíná protestantský kostel Míru, vybudovaný na základě ustanovení Vestfálského míru z roku 1648. Představuje fenomén světového formátu. Stavitelé dostali povolení ke stavbě jen za velmi přísných podmínek. Mohli využít jedině málo odolné materiály jako dřevo, slámu, hlínu nebo písek a na dokončení stavebních prací dostali pouhý rok. Kostel neměl svým vzhledem připomínat svatyně katolíků, nesměl mít věž ani zvonici a musel stát mimo městské hradby.

Co uvidíte dnes

Oproti očekávání katolických vládců se kostel přežil několik staletí a dodnes fascinuje svým majestátem a překrásným interiérem.

Nezvyklé okolnosti výstavby mu dodávají na zajímavosti a atraktivitě. Je hotovou pokladnicí barokního umění, obsahující desítky soch a více než dvě stovky obrazů rozmístěných na dřevěných balkónech ve čtyřech úrovních. Zvláštní pozornost si jistě zaslouží hlavní oltář, kazatelna, křtitelnice a varhany. Během Jaworských koncertů míru, pořádaných každoročně od května do září, se interiérem nesou tóny nádherné hudby. Tato výjimečná akce již 25 let přitahuje do Jaworu milovníky vážné hudby z celého světa. V roce 2001 byl kostel zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Zážitky

Pro děti

Shlédněte na město z vrcholku hradní věže. Zajímavý pohled se vám naskytne v době cyklistického závodu „Jaworska Pajda Chleba“. Ten je svátkem pro aktivní účastníky i pro fanoušky, kteří se s celými rodinami scházejí v centru Jaworu, aby se společně bavili a povzbuzovali. 

V nejlepším věku 55+

Každý rok se koncem srpna Jawor mění v polské hlavní město chleba a perníku. Nad historickým centrem se po celé tři dny nese vůně čerstvých bochníků a aroma perníkového koření. Jaworští každoročně překonávají rekord v pečení nejdelšího perníku. Umíte si představit šedesátimetrový perník? 

Kultura a poznání

Regionální muzeum představuje ideální místo k prozkoumání historie Jaworska. Bohaté a různorodé výstavy prezentují vzácné poklady. Mezi tisíci exponátů najdete úžasné obrazy, grafiky a sochy či archeologické artefakty.

Během Jaworských koncertů míru naplňují známý kostel tóny báječné hudby. Vychutnejte si hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina nebo Wolfganga Amadea Mozarta ve výjimečném prostředí barokního svatostánku. 

Příroda a aktivně

Hned za hranicemi Jaworu se rozprostírá krásná přírodní rezervace – Wąwóz Myśliborski. Na malebné vzdělávací stezce získáte spoustu vědomostí z oblasti botaniky, zoologie a geologie.

Milovníci relaxace u vody mají v Jaworu na výběr ze dvou známých míst – vyzkoušejte středisko „Jawornik“ nebo moderní venkovní bazén.

kontakty
Park Pokoju 2, 59-400 Jawor
tel. 768705145

Navštivte v okolí

Piastovský hrad
Piastovský hrad
Piastovský hrad

Původní piastovský knížecí hrad z konce 13. století, postupně přestavěný na trojkřídlý zámek.

Regionální muzeum Jawor
Regionální muzeum Jawor
Regionální muzeum Jawor

Koncentrační tábor Gross-Rosen
Koncentrační tábor Gross-Rosen
Koncentrační tábor Gross-Rosen

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc