Hrad Svojanov

Bylo nebylo…

Neprostupný hraniční les dělí Čechy od Moravy. Jen skuteční odvážlivci se skrz něj vydávají, aby přepravili zboží po Trstěnické stezce vinoucí se údolím řeky Křetínky. A právě pro ochranu důležité obchodní tepny vyrůstá počátkem 13. století na návrší nad řekou majestátní hrad Svojanov. Děsivé přízraky a tajemné povídačky však přesídlily z údolí přímo na hrad. Víte, jak ke svému prokletí přišel proradný správce Rašín, který se dodnes po okolí projíždí na ohnivém býku?

Zajímá vás, co praví legenda?

Co říká historie

Netradiční kombinaci gotiky a empíru nabízí svým návštěvníkům jeden z nejstarších českých královských hradů. Nad údolím řeky Křetínky se Svojanov hrdě vypíná už osm staletí.

Historie hradu Svojanov se začíná psát kolem roku 1224, kdy jej nechal vystavět královský purkrabí Svéslav z Bořitova. V roce 1265 založil král Přemysl Otakar II. nedalekou Poličku, což ještě posílilo strategický význam hradu chránícího důležitou obchodní stezku i zemskou hranici mezi Čechami a Moravou. Svojanova si velmi cenil i Karel IV., který ho v polovině 14. století zařadil mezi jedenáct nejvýznamnějších českých hradů. Staletí plynula a gotickému hradu se nevyhýbaly požáry, nájezdy nepřátelských vojsk za třicetileté války ani přestavby dle dobové módy. V roce 1992 se hrad vrátil do vlastnictví města Poličky a započala jeho rekonstrukce do současné podoby.

Co uvidíte dnes

Staletí otisknutá ve zdech Svojanova vás nechají nahlédnout do temných dob středověku v gotických sklepeních i do života posledních šlechtických majitelů v empírovém paláci.

Nejstarší období opředené dávnými pověstmi a legendami vás čeká ve sklepeních se středověkou mučírnou. Jak vypadal každodenní život hradní posádky zjistíte v renesančním domě zbrojnošů a do 19. století vás pozvou empírově zdobené a vybavené komnaty hradního paláce. Nezapomeňte ani na procházku zahradami a výstup na hradní věž s úžasným výhledem do údolí řeky Křetínky. Na cestu zpět v čase se můžete na Svojanově vydat během některé z mnoha kulturních akcí, jako jsou tradiční letní Královské slavnosti nebo oslava Vánoc či Velikonoc. A pokud se nebojíte přízraků a strašidel a chcete se o jejich existenci přesvědčit na vlastní oči, zve vás k přenocování hradní penzion.

Zážitky

Pro děti

Vystoupejte na vrchol hradní věže a rozhlédněte se po okolí. Když se zasníte, třeba v údolí pod hradem spatříte středověké kupce a vžijete se do role obránce důležité obchodní stezky.

Svojanov ožívá po celý rok mnoha oblíbenými akcemi. Královské slavnosti, Divadelní pouť, adventní či velikonoční akce nebo speciální tematické prohlídky přináší radost malým i velkým.

V nejlepším věku 55+

Nejen středověkým sklepením s mučírnou se proplétají příběhy svojanovských pověstí a legend. Jestli je na nich něco pravdy, se přesvědčíte, pokud se na hradě ubytujete a zažijete jeho atmosféru i v noci.

Zavítejte na návštěvu za hradní posádkou. V renesančním domě zbrojnošů se vám představí denní život i oblíbené kratochvíle tehdejších obránců Svojanova.

Poznání a kultura

Poznejte jedinečnou architekturu hradu, kde jdou ruku v ruce gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Takovou kombinaci jinde u nás nenajdete!

Opravdový unikát na vás čeká i v nedalekém Starém Svojanově. Poklad gotického umění v podobě kostela sv. Mikuláše pamatuje doby Otce vlasti, krále Karla IV.

Příroda a aktivně

Vydejte se za krásnou přírodou údolím řeky Křetínky a vystoupejte až k majestátnímu hradu Svojanov. Vaši fyzičku prověří i výstup na hradní věž se skvělým výhledem.

Na Svojanov můžete vyrazit i na kole. Až na nádvoří hradu dojedete po značených cyklotrasách třeba z Poličky nebo ze Svitav.

Pokud máte rádi adrenalin, udělejte si cestou na Svojanov zastávku v nedaleké Březové nad Svitavou, kde na vás čeká rozhledna Járy Cimrmana a několik singltreků Březovského trailu.

kontakty
Svojanov 1, 569 73 Svojanov
tel. 461744124
Vzdálenost od parkoviště
0 m (vlastní)
  • kapacita osobní: 50, cena: 30 Kč / den
  • kapacita autobusy: 5, cena: 50 Kč / den
Služby
akce na objednávku, bezbariérové WC, bezplatné WiFi, dětský koutek, možnost vstupu se psy, nabídka interaktivních vzdělávacích programů, noční prohlídky, občerstvení, předvádění řemesel, příležitostné koncerty, prodej cyklistických a turistických map okolí, prodej drobností a suvenýrů, prodej odborné literatury, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, projížďky kočárem, pronájem prostor, svatby a jiné oslavy, úschovna kol, úschovna zavazadel, WC
Akceptované platby
faktura (bankovní převod), hotově české koruny

Navštivte v okolí

Rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou
Rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou
Rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Výhledy do údolí řeky Svitavy a okolní krajiny se vám otevřou z rozhledny, která je ukrytá v lesích u Březové nad Svitavou. Výstup k ní vám zpestří lesní lanový park.

Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Pestrou škálu zajímavostí ze života města, jeho osobností i celého regionu představuje svitavské muzeum. Víte, čím je známý Oskar Schindler, kdy byla vyrobena první automatická pračka nebo jak velký je zdejší vyřezávaný betlém?

Historické centrum ve Svitavách
Historické centrum ve Svitavách
Historické centrum ve Svitavách

Jedinečnou přehlídku architektonických stylů si můžete užít, pokud zavítáte do Svitav. Jedno z nejdelších oboustranně loubených náměstí u nás vás provede historií od renesance a baroka přes klasicismus či secesi až k architektuře 20. století.

Městské hradby v Poličce
Městské hradby v Poličce
Městské hradby v Poličce

Projděte se po mohutných středověkých hradbách, které jako oko v hlavě dodnes střeží centrum královského věnného města Polička. Více než 1200 metrů dlouhé gotické opevnění doplněné 19 věžemi jen tak někde neuvidíte.

Moravská Třebová
Moravská Třebová
Moravská Třebová

Půvabný renesanční zámek i hodnotné barokní památky si prohlédnete v moravských Aténách, jak se městu na úpatí Hřebečského hřbetu v minulosti přezdívalo. Seznámíte se také s mumií Egypťanky Hereret, která je součástí exotických sbírek zdejšího muzea.

Městské muzeum a galerie Poličce
Městské muzeum a galerie Poličce
Městské muzeum a galerie Poličce

Muzeum nesoucí jméno nejslavnějšího poličského rodáka vás nechá nahlédnout nejen do osudů a tvorby Bohuslava Martinů. Interaktivní expozice pro celou rodinu vás provedou historií města a okouzlí vás také křehká krása horáckého skla.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc