Hrad Bolków

Bylo nebylo…

Ve středověku prožívalo Svídnicko-javorské knížectví nesmírně bujný společenský i ekonomický rozkvět. Mohlo za něj děkovat především moudrým a spravedlivým vládcům – knížatům Bolkovi I. a Bolkovi II. Ti nechali postavit i celou řadu strážních hradů ve strategicky významných místech knížectví. Jeden z nich se dodnes tyčí nad Bolkówem. Hrad střežil po léta město před nepřátelskými vojsky, avšak nesvedl ochránit jeho obyvatele před temnými nadpřirozenými silami...

Jaká temná bytost Bolków trápila?

Co říká historie

Výstavba majestátního hradu byla zahájena ve druhé polovině 13. století na příkaz wroclawského knížete Boleslava II. Lysého.

Jde o jeden z největších strážních hradů v celém Polsku, který byl ve své době považován za nejodolnější ve Slezsku. Po celá desetiletí se jej nepřátelům nedařilo dobýt. Hrad odrazil i nájezd husitů v roce 1428. Útočníci sice obsadili město, do strážního hradu se ale nedostali. Obranu hradu poprvé překonal až český král Jiří z Poděbrad v roce 1463. Od 18. století hrad v důsledku požárů, válek a drancování postupně chátral, jeho mohutná zřícenina se ale nad městem tyčí dodnes.

Co uvidíte dnes

V Polsku najdete jen málo míst, kde opravdu pocítíte atmosféru středověku. Návštěva hradu Bolków patří v tomto ohledu k výjimečným zážitkům.

Při procházce zdmi hradu ze 13. století můžeme téměř slyšet chřestění rytířského brnění a svist mečů. Ostatně nemusíte si je jen představovat. Stačí na hrad  zavítat během turnajů pořádaných místním rytířským bratrstvem a sledovat život v táboře středověkých válečníků. Nejcharakterističtější částí hradu je impozantní věž, která nyní slouží jako vyhlídka. Z jejího vrcholu uvidíte mimo jiné nedaleký hrad Świny a dechberoucí panorama valbřišského podhůří.

Zážitky

Pro děti

Víte, jak žil takový středověký rytíř? Co jedl? Jak se oblékal? Jak bojoval? Během zdejších rytířských turnajů uslyšíte svist mečů a lomoz brnění. Bojovníci předvádějí své dovednosti v různých disciplínách, jako jsou lukostřelba, šerm, boj s dřevcem nebo vrhání oštěpu. Těšit se můžete na hry a workshopy, středověké jídlo, hudba, kostýmy i repliky rytířské výbavy.

V nejlepším věku 55+

Po mnoho let hrad hostí jeden z největších gotických rockových festivalů v Evropě. Tato událost je podmanivá nejen hudbou, ale také mimořádným prostředím a charakteristickým publikem. Překvapí vás široké spektrum věkových kategorií návštěvníků. Na Castle Party zcela platí tvrzení, že věk je jen číslo.

Kultura a poznání

Bolkówský hrad nabízí lekcí historie středověku. Ve dvou místnostech renesančního „Domu nevěst“ se nachází atraktivní expozice, ve které se seznámíte s modely dalších sudetských strážních hradů, starými rytinami a kopiemi někdejší výzbroje.

Příroda a aktivně

Z vrcholku hradní věže se prostírá výhled na překrásné panorama okolních hor a lesů. Pěší turisté i cyklisté si v okolí Bolkówa mohou vybrat ze tří půvabných turistických tras a několika cyklostezek.

kontakty

Navštivte v okolí

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc