Historické centrum ve Svitavách

Bylo nebylo

Staletí jako by kráčela centrem Svitav a odrážela se v barevných fasádách loubených domů. Ani nejstarší z nich, renesanční dům U Mouřenína a opodál stojící bývalá radnice, ale nepamatují doby, kdy se před branami města proháněla husitská vojska. Tehdy měli Svitavští opravdu namále, ale důvtip purkmistra zvládl ubránit město před hladem i zbraněmi nepřátelských vojsk. Jakou roli v záchraně města sehrála volská hlava?

Zajímá vás, co se píše v legendách?

Co říká historie

Starobylá osada pojmenovaná snad podle první české královny Svatavy píše svou historii od 12. století. O tom, že je to historie pestrá a zajímavá se dočtete na následujících řádcích.

V roce 1256 se z osady stává město, které bylo podřízeno olomouckým biskupům. Další rozvoj a stavební ruch podél kupecké stezky vedl ke zrození jednoho z nejdelších náměstí u nás. Šlehající plameny zničily při velkých požárech v letech 1590 a 1781 takřka veškeré stavby pamatující nejstarší dějiny města. Němým svědkem období renesance zůstal do dnešních dní dům U Mouřenína z poloviny 16. století. V zástupu loubených domů stojí vedle červené budovy bývalé radnice s hodinovou věží zakončenou hvězdou a půlměsícem. Jak kráčela staletí, měnily se i stavební slohy. Snad každý z nich je prý zastoupen v jedinečné architektonické přehlídce, kterou nabízí zdejší náměstí. 

Co uvidíte dnes

V centru Svitav vás čeká půvabný výsledek stavitelského umu, důvtipu i dobové módy. Procházkou po téměř půl kilometru dlouhém náměstí jako byste listovali učebnicí dějin architektury.

Nejen renesanci a baroko, ale také klasicismus, secesi i stavební styly 20. století vám na svých fasádách představí rozmanité měšťanské domy. Na jedné straně náměstí ústí k baroknímu kostelu Navštívení Panny Marie s vyhlídkou ve věži, na straně druhé naleznete neméně půvabnou dominantu v podobě Ottendorferova domu, který je v současnosti sídlem Muzea esperanta. Opodál stojící Budigova vila hostí expozice městského muzea. Ty představují příběh místního rodáka Oskara Schindlera, jedinečný svitavský vyřezávaný betlém i historii praní a prací techniky. K vilám někdejších svitavských průmyslníků i na další zajímavá místa vás zavede trasa městského památkového okruhu.

Zážitky

Pro děti

Nechte se vtáhnout do barevného světa unikátní svitavského betléma s důmyslným mechanickým systémem. Když se všechno hýbe, to je panečku podívaná – a nejen o Vánocích!

Procházka Vodárenským lesem vás bude bavit a ještě se naučíte spoustu věcí. Dříve nepřístupným územím s vyvěrající vodou vás provedou dřevěné chodníky a lávky i řada interaktivních prvků pro děti.

V nejlepším věku 55+

Prohlédněte si jedno z nejdelších českých náměstí pěkně z výšky. Stačí vystoupat na vyhlídku ve věži kostela Navštívení Panny Marie a zažít půvaby svitavského centra v celé jeho kráse.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nahlédněte do tajů esperanta a přiučte se několika základním frázím v jediném muzeu tohoto mezinárodního jazyka v Česku!

Poznání a kultura

Projděte se staletími na malebném svitavském náměstí.  Na barevných fasádách loubených domů si můžete vyzkoušet svoje znalosti architektonických slohů.

Objevte v městském muzeu fascinující příběh záchrany 1200 lidských životů, za nímž stojí svitavský rodák Oskar Schindler. Hlavní postavu Spielbergova filmu Schindlerův seznam připomíná i památník před jeho rodným domem.

Příroda a aktivně

Do přírody, a přitom městu na dosah? Volnočasový areál Brand vám nabízí trasy pro pěší, cyklisty i vozíčkáře, přírodní posilovnu, fitness stezku i odpočinkový altán či projížďkou loďkou po rybníku. 

Po dálkové cyklotrase č. 24 nazvané Svitava se můžete vydat třeba do Březové nad Svitavou. Užijete si tam rozhlednu Járy Cimrmana, lanový park i Březovský trail s trasami různých obtížností.

kontakty
náměstí Míru, Svitavy

Navštivte v okolí

Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Pestrou škálu zajímavostí ze života města, jeho osobností i celého regionu představuje svitavské muzeum. Víte, čím je známý Oskar Schindler, kdy byla vyrobena první automatická pračka nebo jak velký je zdejší vyřezávaný betlém?

Muzeum esperanta Svitavy
Muzeum esperanta Svitavy
Muzeum esperanta Svitavy

Historii vzniku i současné využití mezinárodního jazyka esperanto vám představí jediné jeho muzeum v České republice. Kulturní zážitek umocní prostředí půvabného Ottendorferova domu, kde muzeum sídlí.

Lesní areál Brand Svitavy
Lesní areál Brand Svitavy
Lesní areál Brand Svitavy

Vyrazte si odpočinout od městského cvrkotu. Chvíle klidu i aktivní relaxaci si užijete v areálu u rybníka Rosnička s venkovní posilovnou, fitness stezkami, cyklostezkami i trasami pro vozíčkáře. Součástí je i Památník včelích matek s odpočinkovým altánem.

Březovský trail
Březovský trail
Březovský trail

Pokud máte rádi adrenalin, určitě oceníte jízdu po tratích Březovského trailu. Různě náročné trasy v celkové délce tří kilometrů s řadou technických prvků najdete v lesním terénu nedaleko Březové nad Svitavou.

Hřebečské důlní stezky
Hřebečské důlní stezky
Hřebečské důlní stezky

Kopcovitá krajina Hřebečského hřbetu s půvabnými přírodními scenériemi ukrývá část svého opravdového bohatství v podzemí. Desítky kilometrů důlních stezek vás zavedou k portálům bývalých dolů i do průmyslového muzea s úzkokolejkou.

Moravská Třebová
Moravská Třebová
Moravská Třebová

Půvabný renesanční zámek i hodnotné barokní památky si prohlédnete v moravských Aténách, jak se městu na úpatí Hřebečského hřbetu v minulosti přezdívalo. Seznámíte se také s mumií Egypťanky Hereret, která je součástí exotických sbírek zdejšího muzea.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc