Městská památková zóna ve Svitavách

Stěží byste hledali lepšího místa na procházku staletími, než je historické centrum ve Svitavách. Vzkvétající osada na pomezí Čech a Moravy se v polovině 13. století stala městem. Od té doby se jeho jádro rozrůstalo až do dnešní podoby, kdy se Svitavy mohou pyšnit jedním z nejdelších oboustranně loubených náměstí v České republice.

Prohlídku jedinečné architektury se vyplatí začít u nejstarší stavby na náměstí - domu U Mouřenína. Dnes v tomto původně renesančním domě z roku 1554 sídlí informační centrum. Hned v sousedství si můžete prohlédnout sytě červenou budovu původní radnice a poté se vydat podél měšťanských domů mnoha stylů a barev k dominantě náměstí, kterou je kostel Navštívení Panny Marie. Z jeho věže si prohlédnete celé město a okolní krajinu z ptačí perspektivy.

Křížem krážem svitavským náměstím a jeho architektonickými slohy dojdete k působivé budově Ottendoferova domu. Možná nejkrásnější budova ve městě, která byla vystavěna koncem 19. století, bývala svého času největší německou knihovnou na Moravě. Vzdělávací poslání jí zůstalo do dnešních dob, neboť zde sídlí Muzeum esperanta, které se jako jediné u nás věnuje vývoji a historii tohoto světového univerzálního jazyka.

Protější budova městského muzea, také známá jako Budigova vila, patří ke stavbám, které na přelomu 19. a 20. století vznikaly jako rodinné rezidence zdejších průmyslníků. Uvnitř muzea vás čeká expozice praní a prací techniky a výstava věnovaná zdejšímu celosvětově známému rodákovi Oskaru Schindlerovi. Nejen děti určitě zaujme i vzácný svitavský mechanický betlém, ve kterém se odráží zdejší řezbářská a betlémářská tradice.

Po nejzajímavějších stavbách ve Svitavách vás provede trasa městského památkového okruhu. Vydejte se po ní a seznamte se s bohatou historií města.

kontakty
náměstí Míru, Svitavy

Navštivte v okolí

Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Pestrou škálu zajímavostí ze života města, jeho osobností i celého regionu představuje svitavské muzeum. Víte, čím je známý Oskar Schindler, kdy byla vyrobena první automatická pračka nebo jak velký je zdejší vyřezávaný betlém?

Muzeum esperanta Svitavy
Muzeum esperanta Svitavy
Muzeum esperanta Svitavy

Historii vzniku i současné využití mezinárodního jazyka esperanto vám představí jediné jeho muzeum v České republice. Kulturní zážitek umocní prostředí půvabného Ottendorferova domu, kde muzeum sídlí.

Lesní areál Brand Svitavy
Lesní areál Brand Svitavy
Lesní areál Brand Svitavy

Vyrazte si odpočinout od městského cvrkotu. Chvíle klidu i aktivní relaxaci si užijete v areálu u rybníka Rosnička s venkovní posilovnou, fitness stezkami, cyklostezkami i trasami pro vozíčkáře. Součástí je i Památník včelích matek s odpočinkovým altánem.

Březovský trail
Březovský trail
Březovský trail

Pokud máte rádi adrenalin, určitě oceníte jízdu po tratích Březovského trailu. Různě náročné trasy v celkové délce tří kilometrů s řadou technických prvků najdete v lesním terénu nedaleko Březové nad Svitavou.

Hřebečské důlní stezky
Hřebečské důlní stezky
Hřebečské důlní stezky

Kopcovitá krajina Hřebečského hřbetu s půvabnými přírodními scenériemi ukrývá část svého opravdového bohatství v podzemí. Desítky kilometrů důlních stezek vás zavedou k portálům bývalých dolů i do průmyslového muzea s úzkokolejkou.

Moravská Třebová
Moravská Třebová
Moravská Třebová

Půvabný renesanční zámek i hodnotné barokní památky si prohlédnete v moravských Aténách, jak se městu na úpatí Hřebečského hřbetu v minulosti přezdívalo. Seznámíte se také s mumií Egypťanky Hereret, která je součástí exotických sbírek zdejšího muzea.

Služby

prezentujeme se na

© 2020 - 2021 Českomoravské pomezí | WebEdit: World Media Partners, s.r.o., Design: Jan Švarc